گرم نکردن بخاری خودرو در زمستان

گرم نکردن بخاری خودرو در زمستان

عدم وجود خنک کننده کافی

حرارت بخاری از گرمای مایعی که در سیستم خنک کننده در حال گردش است تأمین می شود. در صورتی که مقدار مایع خنک کننده به میزان کافی نباشد گرمای بخاری تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

پس از روشن شدن موتور دقایقی طول می کشد تا موتور و بخاری خودرو گرم شود در صورتی که پس از گرم شدن موتور همچنان هوای بخاری سرد بود اولین چیزی که باید بررسی شود سطح مایع خنک کننده خودرو می باشد.

تدکر: در بسیاری از موارد علت پایین آمدن سطح مایع خنک کننده، نشتی در سیستم خنک کننده ، واشر سرسیلندر و رادیات بخاری می باشد. بنابراین لازم است محل نشتی مشخص و برطرف گردد.

رسوب گرفتگی رادیاتور بخاری

مایعی که گرمای موتور را گرفته و داغ شده وارد رادیاتور بخاری می شود. گرمای رادیاتور بخاری از طریق فن وارد سیستم تهویه شده سپس وارد بخاری و داخل خودرو می شود.

یکی از دلایل عمده که باعث کاهش گرمای بخاری می گردد، رسوب گرفتگی لوله های ورودی یا خروجی رادیاتور بخاری و نیز کانال های ریز رادیات بخاری می باشد که موجب می شود عمل انتقال حرارت به طور کامل صورت نگیرد و رادیاتور بخاری با حداکثر بازدهی خود عمل نکند.

خرابی فن بخاری

در صورتی که فن بخاری دچار خرابی و اختلال شود حرارتی که توسط رادیاتور به هوا منتقل شده به درستی با شبکه گرمایی برخورد نمی کند و عمل گرم کردن بخاری به درستی صورت نمی گیرد.

در قسمت فن بخاری قطعه ای قراردارد به نام مدول بخاری که در صورت خراب شدن این قطعه، قدرت فن کم و زیاد نخواهد شد.

خرابی ترموستات

ترموستات دمای موتور را ثابت نگه می دارد. در صورتی که دمای آب بالا برود و نیاز به خنک کاری باشد ترموستات باز شده و وارد رادیاتور می گردد. زمانی که ترموستات خراب شود همیشه در حالت باز قرار می گیرد و موجب کاهش دمای آب و کاهش گرمای بخاری می گردد در نتیجه بخاری به درستی عمل نمی کند.

خرابی واترپمپ

خرابی واترپمپ، رسوب گرفتگی و نیز خوردگی پره های واترپمپ موجب می گردد در دورهای پایین موتور مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده به کندی گردش کند در نتیجه دمای بخاری سرد می باشد و به محض بالا رفتن دور موتور بخاری نیز گرم می گردد. این حالت معمولا در خودروهایی که کارکرد بالایی دارند رخ می دهد.